Avtor: adminweb Objavljeno: 24. 08. 2009

Psihično nasilje in poskusi atentatov

Poleg vsega psihičnega nasilja je bil škof tudi večkrat tarča poizkusov atentatov in fizičnih obračunov.

Na dan birme v Kočevju maja 1947 je oblast zaustavila javni prevoz, da se ljudje iz okoliških vasi ne bi mogli udeležiti slovesnosti. Odklopili so elektriko in vodo ter prepovedali točenje pijač in postrežbo hrane. Avtomobilu, s katerim se je škof pripeljal, pa so predrli vse štiri pnevmatike. Zaradi revmatizma, ki se je škofu pojavil kmalu po začetku vodenja škofije, je odšel avgusta 1947 na zdravljenje v Dolenjske Toplice. UDV je pred župniščem, kjer je začasno prebival škof, organizirala proteste. Najeti in na silo vpoklicani demonstranti so razbili stekla na župnišču in vdrli vanj, da bi obračunali s škofom. Odnehali so šele po odločnem in samozavestnem nastopu škofa Vovka, ki je demonstrante tako zmedel, da so zapustili prizorišče. Ob birmi v Škofji Loki maja 1951 je UDV neki osebi izročila steklenico z naročilom, naj vsebino strese v juho, ki jo bodo ponudili škofu pri obedu. Naročilo ni bilo opravljeno, ob preiskavi steklenice pa je bilo ugotovljeno, da je vsebovala mešanico ricinusa in starega olja. V juniju 1951 so najeti razgrajači na Bledu razdejali pritličje župnišča, v katerem je prenočeval škof. Med vizitacijami in birmami po župnijah so bili duhovniki redno zaslišani, večkrat tudi zaprti, ljudje so bili na različne načine ustrahovani, slovesnosti pa na različne načine ovirane. Tako so npr. žagali mlaje, cerkve polivali s fekalijami, organizirali montirane proteste, udarniška dela na dan birmovanj, cerkve in župnišča so pleskali s proticerkvenimi gesli ...